download ebook trilingual joyce pdf epub

Patrick O\'Neill

Trilingual Joyce is a detailed comparative study of James Joyce’s personal involvement in both French and Italian translations of the iconic 1928 text Anna Livia Plurabelle, which later became the eighth chapter of Finnegans Wake. Considered to be completely untranslatable at the time of its publication, the translation of Anna Livia Plurabelle represented a fascinating challenge to Joyce, who collaborated in experimental renderings of the text, first into French and later into Italian. Patrick O’Neill’s Trilingual Joyce is the first comparative study of all three of the Anna Livia Plurabelle variations, and fills a long-standing gap in Joyce studies. O’Neill, an Irish-born professor who has written widely on texts in translation, also discusses in detail the avant-guard novelist and playwright Samuel Beckett’s contribution as a young man to the French rendering of Anna Livia Plurabelle.

download ebook rereading schleiermacher: translation, cognition and culture pdf epub

Teresa Seruya,José Miranda Justo

This book celebrates the bicentenary of Schleiermacher’s famous Berlin conference "On the Different Methods of Translating" (1813). It is the product of an international Call for Papers that welcomed scholars from many international universities, inviting them to discuss and illuminate the theoretical and practical reception of a text that is not only arguably canonical for the history and theory of translation, but which has moreover never ceased to be present both in theoretical and applied Translation Studies and remains a mandatory part of translator training. A further reason for initiating this project was the fact that the German philosopher and theologian Friedrich Schleiermacher, though often cited in Translation Studies up to the present day, was never studied in terms of his real impact on different domains of translation, literature and culture.

download ebook notos Öykü 35 - yusuf atılgan pdf epub

Kolektif

Yusuf Atılgan Edebiyatımızın uçbeylerinden Notos Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryosu Ödülü duyurusu. Saffet Murat Tura: “Edebiyat iktidarın maskesini düşürür.” “Bugünlerde okuyacak bir şey bulamıyorum!” mu diyorsunuz? Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos, yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla bu sayıda de Yusuf Atılgan’a yöneliyor. Yusuf Atılgan, edebiyatımızın kendini yenileme konusunda en çok sancı çektiği dönemde, 1950’lerde gösterdi kendini. 1950 Kuşağı yalnızca öykücüleriyle anılırken, Yusuf Atılgan o dönemin neredeyse tek romancısıydı. Yusuf Atılgan bugün okunmasına çok okunuyor artık ama onun aynı zamanda iyi okunması için de bazı çalışmalar yapılması gerekiyor. Notos’un Yusuf Atılgan dosyasının amacı buna yardımcı olmak. Dosyada Selim İleri, Murat Gülsoy, Ekrem Işın, Faruk Duman, İnan Çetin, Oylum Yılmaz, Tuğba Doğan, Çağlayan Çevik’in yazıları yer alıyor. İsa Çelik’in fotoğrafları ve Ethem Onur Bilgiç’in desenleri de dosyaya renk katıyor. Notos’un bu sayısının söyleşisi psikiyatrist yazar Saffet Murat Tura ile. Psikanalizden nörolojiye, felsefeden politikaya uzanan geniş bir alanda verdiği eserlerle Türkiye’nin düşünce hayatında farklı bir yeri olan Tura ile varoluş sorununu ve edebiyatın bu süreçlerdeki etkileri konuşuluyor. “Bugünlerde okuyacak bir şey bulamıyorum!” mu diyorsunuz? Notos sizi yerinizden sıçratacak, içinizi burkacak, etkisi sürecek kitapları seçiyor. “Kitapların dili, anlatım biçimi, kurgusu da bizi yerimize mıhlamalı,” diyen Notos’un seçimleri yaz sıcağında da, kış soğuğunda da okunuyor.

download ebook umut\'un gölgesinde pdf epub

Ser Cem

Duygularına esir bir adam ve Umut’un gölgesinde geçen uzun yıllar… Yazmak için kalemi elime ilk aldığımda titredim. Anlatacak o kadar çok şey vardı ki, hiçbir şeyi tam anlatamamaktan korktum. Durmaksızın saatlerce yazdığım ve günlerce elimi kaleme götüremediğim oldu. Biraz portakal çiçeği kokulu bahçemin huzuru, biraz şarabın hafifleten etkisi ve biraz da yüreğimde taşıdığım meleğin yardımıyla sonunu getirebildim. Merakla soran arkadaşlarıma söylediğim gibi size de söyleyebilirim ki kitapta her şeyden biraz var. Tabii sadece kendime sakladıklarım da… Keyifle okumanız dileğiyle. Ser Cem Yayınevi: Cinius Yayınları

download ebook ihlamur 47 pdf epub

IHLAMUR,Gülümser Çankaya,Nevzat Çalıkuşu,Nuri Demirci,Burçin Hazar,Haluk Cengiz,Volkan Hacıoğlu,Ruhi Konak,Berrin Akarsu,Emre Doğan,Zihni Fakir

IHLAMUR’UN EKİM SAYISINDA Koşut Hayat – Gülümser Çankaya Alphan Dikmen ve Başak Angigün ile Söyleşi – Söyleşen: Mehmet Akif Ertaş Konusuz XIX – Nuri Demirci Süreç – Burçin Hazar Bay Torgny Lindgren’e (*) Mektuplar II – Halûk Cengiz “Found.” (For A Picture.) – Dante Gabriel Rosetti, “Türkçe Söyleyen”: Volkan Hacıoğlu Zeynep Sakız Resimlerindeki Sır ve Boş Beden Üzerine… Diyorum – Ruhi Konak Renklerin Tınısı ve Glissando – Berrin Akarsu The Hypsy – Ezra Weston Loomis Pound, “Türkçe Söyleyen”: Emre Doğan Çilli Yazılar 2 – Zihni Fakir Türk Sineması’nın Bir Düşünürü ve Uygulayıcısı Olarak Halit Refiğ – Nevzat Çalıkuşu

download ebook look again pdf epub

Lisa Scottoline

When reporter Ellen Gleeson gets a "Have You Seen This Child?" flyer in the mail, she almost throws it away. But something about it makes her look again, and her heart stops—the child in the photo is identical to her adopted son, Will. Her every instinct tells her to deny the similarity between the boys, because she knows her adoption was lawful. But she's a journalist and won't be able to stop thinking about the photo until she figures out the truth. And she can't shake the question: if Will rightfully belongs to someone else, should she keep him or give him up? She investigates, uncovering clues no one was meant to discover, and when she digs too deep, she risks losing her own life—and that of the son she loves. Lisa Scottoline breaks new ground in Look Again, a thriller that's both heart-stopping and heart-breaking, and sure to have new fans and book clubs buzzing.

download ebook the heavens rise pdf epub

Christopher Rice

New York Times bestselling author Christopher Rice brilliantly conjures the shadowed terrors of the Louisiana bayou—where three friends confront a deadly, ancient evil rising to the surface—in this intense and atmospheric new supernatural thriller. It’s been a decade since the Delongpre family vanished near Bayou Rabineaux, and still no one can explain the events of that dark and sweltering night. No one except Niquette Delongpre, the survivor who ran away from the mangled stretch of guardrail on Highway 22 where the impossible occurred…and kept on running. Who left behind her best friends, Ben and Anthem, to save them from her newfound capacity for destruction…and who alone knows the source of her very bizarre—and very deadly—abilities: an isolated strip of swampland called Elysium. An accomplished surgeon, Niquette’s father dreamed of transforming the dense acreage surrounded by murky waters into a palatial compound befitting the name his beloved wife gave to it, Elysium: “the final resting place for the heroic and virtuous.” Then, ten years ago, construction workers dug into a long-hidden well, one that snaked down into the deep, black waters of the Louisiana swamp and stirred something that had been there for centuries—a microscopic parasite that perverts the mind and corrupts the body. Niquette is living proof that things done can’t be undone. Nothing will put her family back together again. And nothing can save her. But as Niquette, Ben, and Anthem uncover the truth of a devastating parasite that has the potential to alter the future of humankind, Niquette grasps the most chilling truths of all: someone else has been infected too. And unlike her, this man is not content to live in the shadows. He is intent to use his newfound powers for one reason only: revenge.

download ebook aynadakİ rÜya pdf epub

HASAN ÖZTÜK

Sesten Simgeye Geçiş - Romanlar ve Romancılar Aynadaki Rüya, sokakta dolaştırılan aynanın yazarın iç dünyasına çevrilmesiyle oluşan bir kitap. Hasan Öztürk; romanlar ve yazarlar arasında dolaşırken, okurlarını sanat ve edebiyatın imkânlarına kulak kesilmeye davet ediyor. İnsanoğlunun “sesten simgeye geçiş” aşamasını gösteren yazı, “bir doğal dilin grafik işaretleri yardımıyla geçekleşmesi” anlamıyla kayıtlara geçse de “yazmak” varlığımıza tanıklık etmektir bence. Her ne kadar Sokrates, “yazılı sözün insan zihnini tembelleştirdiğine” inanarak yazılı bir belge bırakmasa da biz bugün “yazmasam deli olacaktım” diyen Sait Faik’ten yanayız. Osmanlı atasözü, “İlim bir avdır; yazı onu avlamaktır,” diyor. Sözün ulaşamadığı yerlerde insanı temsil eden ve ona yenidünyalar kazandıran hiç kuşkusuz yazıdır. Mehmet Kaplan, bir yazısında “yazarken düşünmek” eyleminden söz etmişi. Stephen King: “Yazmak rafine düşünmektir,” diyor. Bizi başka canlılardan ayıran “düşünmek” ve her birimizi başka insanlardan ayıran “düşüncelerimiz” ise yazı, başka birisi olduğumuzu dilin yeni bir biçimiyle kendimizden başkalarına göstermektir.

download ebook the essential anatomy of melancholy pdf epub

Robert Burton

One of the richest books in the English language, this systematized medical treatise on morbid mental states also features a compendium of memorable utterances on the human condition, compiled from classical, scholastic, and contemporary sources.

download ebook if life is a bowl of cherries, what am i doing in the pits? pdf epub

Erma Bombeck

The hilarious #1 New York Times bestseller: Erma Bombeck’s take on marriage and family life is “fun from cover to cover” (Hartford Courant). Ever since she was a child, Erma Bombeck has been an expert worrier, and married life has only honed that skill. She gets anxious about running out of ball bearings; about snakes sneaking in through the pipes; about making meaningful conversation on New Year’s Eve. Married life, she realizes, is an unpredictable saga even when you know exactly how loud your husband snores every night—and she wouldn’t have it any other way. In this crisp collection of essays, Bombeck shows off the irresistible style that made her one of America’s favorite humorists for more than three decades. When she sharpens her wit, no family member is sacred and no self-help fad is safe. This ebook features an illustrated biography of Erma Bombeck including rare images and never-before-seen documents from the author’s estate.

download ebook some anatomies of melancholy pdf epub

Robert Burton

Not simply an investigation into melancholy, these unique essays form part of a panoramic celebration of human behaviour from the time of the ancients to the Renaissance. God, devils, old age, diet, drunkenness, love and beauty are each given equal consideration in this all-encompassing examination of the human condition. Throughout history, some books have changed the world. They have transformed the way we see ourselves – and each other. They have inspired debate, dissent, war and revolution. They have enlightened, outraged, provoked and comforted. They have enriched lives – and destroyed them. Now Penguin brings you the works of the great thinkers, pioneers, radicals and visionaries whose ideas shook civilization and helped make us who we are.

download ebook satori pdf epub

Don Winslow

Trevanian's Shibumi was a landmark bestseller, one of the classic international bestselling thrillers of the twentieth century. Now, chosen by Trevanian's heirs, the hugely admired writer Don Winslow returns with an irresistible "prequel": Satori. It is the fall of 1951 and the Korean War is raging. Twenty-six-year-old Nicholai Hel has spent the last three years in solitary confinement at the hands of the Americans. Hel is a master of hodo korosu or "naked kill," and fluent in over six languages. Genius and mystic, he has honed extraordinary "proximity sense" — an extra-awareness of the presence of danger — and has the skills to be the world's most formidable assassin. The Americans need him. They offer Hel freedom in exchange for one small service: go to Beijing and kill the Soviet Union's Commissioner to China. It's almost certainly a suicide mission, but Hel accepts. Now he must survive violence, suspicion and betrayal while trying to achieve the ultimate goal of satori — the possibility of true understanding and harmony with the world. From the Hardcover edition.

download ebook white ninja pdf epub

Eric Van Lustbader

A New York Times bestseller by the author of The Ninja: An American uses his martial arts expertise to track a serial killer preying on the women of Tokyo. A sadist haunts the back alleys and sex clubs of Tokyo, picking up women, horrifically mutilating them, and leaving behind a calling card written in blood: This could be your wife. He kills fearlessly, certain the police will never catch him. The only man who might stop this fiend is Nicholas Linnear, a martial arts expert whose childhood education in the dojos of Japan has made him one of the country’s leading practitioners of ninjutsu. But Linnear fears that his illness may have left him Shiro Ninja—stripped of his power and discipline. With the killer growing increasingly brazen, Linnear must summon all his strength and training before his own family becomes the next target. “Compelling [and] highly charged with action,” this is a chilling tale of menace, crime, and corruption featuring the half-British, half-Chinese hero of The Ninja and The Miko, by the #1 New York Times–bestselling author of the Jason Bourne series (Publishers Weekly).

download ebook the whole brain pdf epub

Raphael Kellman, M.D.

A groundbreaking, medication-free, scientifically based approach to healing depression, anxiety, and brain fog by focusing on your "whole brain"--the brain, the gut, the microbiome, and the thyroid There is a fundamental connection between the brain, the gut, the microbiome, and the thyroid: if any one part of this "whole brain" system is malfunctioning, it will impact the others. Taking care of your whole brain is the basis of Dr. Kellman's revolutionary approach to curing depression and other mood problems--without medication. Based on Dr. Kellman's decades of experience as a physician and his ongoing study of the latest science, the book offers a lively, accessible explanation of how the brain works and why, for optimal brain health, you need to heal the microbiome, the gut, and the thyroid. With a proprietary three-week plan (21 days of meal plans, featuring 50 original and simple recipes; a complete exercise program; and a program of daily meditations and affirmations). The Whole Brain program offers drug-free relief to anyone suffering depression, anxiety, and other mood disorders, as well as those who just want to feel better.

download ebook seyrek yağmur pdf epub

Barış Bıçakçı

Bir pazar sabahı Rıfat günlerin aynı kaba damlamadığını fark etti. “Günler damlıyor ama aynı kaba değil,” dedi. Gökyüzüne baktı: Boştu. Hiç bulut yoktu, aslında hiçbir şey yoktu. Çağımızın çıplak güneşi her şeyi yok etmişti, enginliği, bulutları ve kuşları… Maviyi bile yok etmişti, sonra da sırasıyla diğer renkleri, bazı sesleri, kelimeleri ve anlamları. İnsan bu yoklukta yeni bir şey söyleyemez, olsa olsa kendini tekrar ederdi. Rıfat, zamanımızın bir kahramanı gibi, bir niteliksiz adam gibi, bir aylak adam, bir lüzumsuz adam gibi, bir “R.” gibi, geziyor hayatın içinde. Hayat, arada Rıfat’ın dükkânına da uğruyor. Rıfat, filmleri, kitapları, hayalleri, fikirleri, dertleri, mes’eleleri de geziyor. Ortaya sorulmuş soruları üzerine alınıyor, bazı. Neyin peşinde bu adam? Rıfat, bir hikâyenin içinde midir, anlamaya çalışıyor, insanın bir hikâyenin içinde olduğunu anlamasının yolunu arıyor… Seyrek yağmura şemsiye açılır mı?

download ebook ben ne zaman Ölsem pdf epub

ena

Ben ne zaman ölsem, aklıma sen geliyorsun. Bir insan kaç kere ölür deme. O kadar çok öldüm ki ben! Ve o kadar çok andım ki seni. İlk ölümümde çok yüksek bir yerden düşmüştüm mesela: Gözlerinden. Herkes, “Gözü yüksekte,” diyordu senin için. Öyleymiş. Düşünce anladım.

download ebook the book of woe pdf epub

Gary Greenberg

“Gary Greenberg has become the Dante of our psychiatric age, and the DSM-5 is his Inferno.” —Errol Morris Since its debut in 1952, the American Psychiatric Association’s Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders has set down the “official” view on what constitutes mental illness. Homosexuality, for instance, was a mental illness until 1973. Each revision has created controversy, but the DSM-5 has taken fire for encouraging doctors to diagnose more illnesses—and to prescribe sometimes unnecessary or harmful medications. Respected author and practicing psychotherapist Gary Greenberg embedded himself in the war that broke out over the fifth edition, and returned with an unsettling tale. Exposing the deeply flawed process behind the DSM-5’s compilation, The Book of Woe reveals how the manual turns suffering into a commodity—and made the APA its own biggest beneficiary.

download ebook the essays of arthur schopenhauer (illustrated) pdf epub

Arthur Schopenhauer

Arthur Schopenhauer (22 February 1788 – 21 September 1860) was a German philosopher. He is best known for his 1818 work The World as Will and Representation, in which he argues that the phenomenal world is driven by a metaphysical will that perpetually and malignantly seeks satiation. He also wrote influentially on aesthetics, ethics, and religion.Transcendental idealism formed the basis for much of his thought, and his atheistic philosophy has been described as an exemplary manifestation of philosophical pessimism. Finding his philosophical conclusions to be compatible with those of much Eastern philosophy, his solutions to the problems of existence and suffering were consequently similar to those of Vedantic and Buddhist thinkers. Schopenhauer's influence has proven profound across various disciplines; those who have cited his influence include Friedrich Nietzsche, Richard Wagner, Leo Tolstoy, Ludwig Wittgenstein, Erwin Schrödinger, Sigmund Freud, Albert Einstein, Otto Rank, Carl Jung, Joseph Campbell, Thomas Mann, and Jorge Luis Borges, among others.

download ebook the serenity murders pdf epub

Mehmet Murat Somer

Oh, no! Burçak Veral—kickboxing transvestite, nightclub owner, Audrey Hepburn lookalike, and amateur sleuth—has finally been invited to strut her stuff on a local television show. But during her appearance, an angry viewer calls in vowing to kill off everyone close to Burçak. Later that night, the show’s host is shot dead. What did Burçak do to infuriate the mystery caller? And in a city as chaotic as Istanbul, where does a girl even begin to look? Dressed to the nines and ready to fight—or flirt—Burçak sets off on a desperate manhunt in another delicious Turkish Delight adventure.

download ebook aphorisms pdf epub

Franz Kafka

The aphorism eludes definition: it can appear to be a random jotting or a more polished observation. Whether arbitrary fragment or crystalline shard, an aphorism captures the inception of a thought. Franz Kafka composed aphorisms during two periods in his life. A series of 109 was written between September 1917 and April 1918, in Zürau, West Bohemia, while Kafka was on a visit to his sister Ottla, hoping for a brief respite following the diagnosis of the tuberculosis virus that would eventually claim his life. They were originally published in 1931, seven years after his death by his friend and literary executor Max Brod, under the title Betrachtungen über Sünde, Hoffnung, Leid, und den wahren Wag (Reflections on Sin, Hope, Suffering, and the True Way). The second sequence of aphorisms, numbering 41, originally appeared as entries in Kafka’s diary from January 6 to February 29, 1920. They, too, were published posthumously, under the title “Er”: Aufzeichnungen aus dem Jahr 1920 (“He”: Reflections from the Year 1920). Kafka’s aphorisms are fascinating glimpses into the lure and the enigma of the form itself. From the Hardcover edition.

download ebook the book jumper pdf epub

Mechthild Gläser

Amy Lennox doesn't know quite what to expect when she and her mother pick up and leave Germany for Scotland, heading to her mother's childhood home of Lennox House on the island of Stormsay. Amy's grandmother, Lady Mairead, insists that Amy must read while she resides at Lennox House—but not in the usual way. It turns out that Amy is a book jumper, able to leap into a story and interact with the world inside. As thrilling as Amy's new power is, it also brings danger: someone is stealing from the books she visits, and that person may be after her life. Teaming up with fellow book jumper Will, Amy vows to get to the bottom of the thefts—at whatever cost.

download ebook schopenhauer\'s porcupines pdf epub

Deborah Luepnitz

Each generation of therapists can boast of only a few writers like Deborah Luepnitz, whose sympathy and wit shine through a fine, luminous prose. In Schopenhauer's Porcupines she recounts five true stories from her practice, stories of patients who range from the super-rich to the homeless and who grapple with panic attacks, psychosomatic illness, marital despair, and sexual recklessness. Intimate, original, and triumphantly funny, Schopenhauer's Porcupines goes further than any other book in unveiling the secrets of "how talking helps."

download ebook memoirs of a polar bear pdf epub

Yoko Tawada

The Memoirs of a Polar Bear stars three generations of talented writers and performers—who happen to be polar bears The Memoirs of a Polar Bear has in spades what Rivka Galchen hailed in the New Yorker as “Yoko Tawada’s magnificent strangeness”—Tawada is an author like no other. Three generations (grandmother, mother, son) of polar bears are famous as both circus performers and writers in East Germany: they are polar bears who move in human society, stars of the ring and of the literary world. In chapter one, the grandmother matriarch in the Soviet Union accidentally writes a bestselling autobiography. In chapter two, Tosca, her daughter (born in Canada, where her mother had emigrated) moves to the DDR and takes a job in the circus. Her son—the last of their line—is Knut, born in chapter three in a Leipzig zoo but raised by a human keeper in relatively happy circumstances in the Berlin zoo, until his keeper, Matthias, is taken away... Happy or sad, each bear writes a story, enjoying both celebrity and “the intimacy of being alone with my pen.”

download ebook concentration pdf epub

Ernest Wood

This perennial best-seller by a distinguished educator assembles 36 mental and physical exercises for taming the natural drifting of the mind. Newly designed edition of a practical manual for success.

download ebook kör nokta pdf epub

Ayşegül Ural

Peşimdekileri umursamıyorum. Yaşama ve yaşatma ihtimalimizi umursamıyorum. Ölüm korkusuyla değil, harflerin birbirine ahenkle eklenişine, o güzelliğe kapılarak unuttum ne yazacağımı. Güzel, büyük büyük harflerle yazılan hakikatten çok uzak. Kazmayı hayata atılma nedenine vurup, olan bitenin peşine düşüp kaşıkla verilen özgürlüğü çarçur edecek değilim. Basitçe, çok daha küçük, sipsivri anlar söz ettiğim. Onlardan kaçmak, onları kaçırmak aklıma yatmıyor çünkü geçmişimiz hikâye, geleceğimiz varsayım. Yaşadığımız an, elimizdeki tek hakikat. Ama, elbette, bir de karşı hakikatimiz var: inandıklarımız: hakikatteki düş/üş payı. Sıfırdaki bir, merdivenin tepesindeki kuyu… Onu görmek, onu duymak, ona dokunmak ne güzel. Öyleyse şükürler olsun durmaya, susmaya. Karanlıkta çakan şimşeğe, şükürler olsun. Yayınevi: Cinius Yayınları

download ebook kimliğimi kaybettim, hükümsüzdür! pdf epub

Gündüz Vassaf

Bayrağım, Dinim, Cinsiyetim Yok! Sıkı sıkı sarılırız kimliklerimize. Kimliğmizdir, bize kan davalarından savaşlara kadar davetiye çıkartan. Kimliğimizdir, bizi ırkçıların, dalkavukların, oportünistlerin hedefi yapan. Kimliğimizdir, "Sen benim kim olduğumu biliyor musun?" dedirten. Kimliğimizi bulmak yerine ondan kurtulmalı mı? Giderek totaliterleşen devletlere, hakkımızda depoladıkları bigilerle hayatımızın her girdi çıktısından bize bir şeyler satmaya çalışan şirketlere karşı, kimliğimizi mümkün olduğu kadar değiştirerek, gizleyerek, yalan söyleyerek korumamız şart. Özgürlük, aitliklerimizden sıyrılmamızda. Doldurduğumuz formlardan, aşklarımızdan, yolculukta karşılaştığımız yabancılara kadar kim olduğumuzu ifşa etmekle meşgulüz. Oysa ilişkilerimiz, yaptığımız işler, kim olduğumuzdan önemli olmalı... ilişkilerimizde "Kimsin?", "Kimlerdensin?" diye ne kadar az sorarsak, toplumca o denli kurtuluruz düzenin kalıplarından... Ulusal, dinî, cinsel kimliklerimizin bizi esir almasına izin mi vereceğiz, yoksa tüm bunlardan sıyrılıp "dünya vatandaşı" olmanın kapılarını aralayabilecek miyiz? Gündüz Vassaf'tan, insanı kendisi ve yaşadığı dünya üzerine düşünmeye sevk eden, çarpıcı sorularla dolu, zihin açıcı bir kitap...

download ebook cennetin dibi pdf epub

Gündüz Vassaf

Cehenneme Övgü’de “bu dünya”yı sorgulayan Gündüz Vassaf ikinci kitabında “cennet”e, hem de cennetin ta dibine el atıyor. Mizahla bilimkurgunun, düzyazıyla bilimsel makale üslûbunun harmanlandığı kitapta, ‘yanlışla doğru’, ‘yalanla dolan’ sırt sırta duruyor. Bu kitapta Freud’un kuramlarının hayata geçirildiği Amsterdam genelevlerinde dolaşabilir, hükümet kiralayabilirsiniz; hatta 100 dolara bir Amerikan şirketi bile satın alabilir, isterseniz yeni yaşam biçimlerinin hayata geçirildiği özgür kolonilerde yaşayabilirsiniz. Gündüz Vassaf, düşgücünün sınırlarını zorladığı Cennetin Dibi’nde, “gelecekte yolculuğa” davet ediyor bizi. “Gündüz Vassaf düşgücünün avukatı, düzyazımızın en özgür ruhlu kalemi..”

download ebook cehenneme Övgü pdf epub

Gündüz Vassaf

Bazı eleştirmenlerin “şeytanın avukatı” sıfatını yakıştırdıkları Gündüz Vassaf’ın “gözden geçirilmiş ve genişletilmiş yeni baskısı”yla sunduğumuz Cehenneme Övgü’sü, içimizde büyütüp yaşattığımız küçük ‘totaliter dünyalar’ımızı afişe ediyor, daha doğrusu ‘yüzümüze vuruyor’. Totalitarizmin -anne karnındaki bebeğin beslenmesi gibi- bireyle toplumu bağlayan göbek bağıyla semirdiğini, hayata ilişkin algılarımızı ve kimi dayatılan kimisini de gönüllü olarak kabul ettiğimiz kavramları irdeleyerek gösteriyor. Cehenneme Övgü, yazarın kendiyle hesaplaştığı, herkesi de hesaplaşmaya çağıran, hatta kışkırtan bir kitap.

download ebook ne yapabilirim? pdf epub

Gündüz Vassaf

Rüyalarımız tekdüzeleşir, Böl-yönet düzeninde Birey yüceltilip bencilleştirilirken, Aidiyetlerimizin gönüllü köleleri, Belirlenmiş seçeneklerin kalebentleriyiz. Her gün yeni felaket haberiyle uyanıyorum. Ne yapabilirim? Vicdanın sızlarken sen ne yapabilirsin? Biz ne yapabiliriz? Gündüz Vassaf, Ne Yapabilirim? Geleceğe Kartpostallar’da bir harekete, örgüte, partiye, hatta ideolojiye bağlı olmayanlara sesleniyor. Kötümserliğe kapılıp edilgenleşmeye, değişimin ertelenmesine, değişimi kendimizden başka yerlerde aramaya karşı çıkıyor. Okurunu, çaresiz çırpınışlarda tükenmeden “ne yapabilirim”i düşünmeye davet ederek yeni bir yaşam ahlâkını tartışmaya açıyor… “Düş gücünün avukatı” Gündüz Vassaf’tan barışa, özgürlüğe, haksızlıkları vurgulamaya, düşlemeye, değişime, birlikteliğe, geleceğe dair şiirsel bir kitap… Rüyalarımız, her yerde, her koşulda. Darwin’in eksiği, evrim teorisinde umuda yer vermemiş olması. İnsandan başka yarını yaşayan tür var mı?

download ebook türkiye sen kimsin? pdf epub

Gündüz Vassaf

Türkiye, Batı’ya bağımlılığında, edilgenliğinde, aşağılık kompleksinde, başka birçok ülkeden farklı değil. Farkı, iç çekişmelerinden kurtulup evrensel değerlerin benimsenmesinde dünyaya öncülük etmesi olabilir. Yeni oluşan dengeler açısından kritik ve belirsiz bir noktadayız. Türkiye’yi Rusya, Çin ya da İslâm cephesinde görmek isteyenler de var, Vatikan’ın yoldaşlık yaptığı Avrupa-ABD cephesinde görmek isteyen de. Ben ne Türkiye’yi ne de kendimi, bu cepheleşmenin taraflarından biri olarak görmek istiyorum; ne de iki ipte oynayan cambaz olmasını... Kurulmakta olan ittifaklar, bizi dünyalı olmaktan, dünyanın karşı karşıya olduğu sorunlarla uğraşmaktan alıkoyuyor. Hele yeni kuşaklar, tarihten hortlatılan dinî çatışmaların ne tarafı ne de kurbanı olmayı istiyorlar. Ne var ki, meşruiyeti çökmüş bir dünya düzeninin getirdiği açlık, sefalet ve adaletsizlik, çatışmalarda saf tutsunlar diye nice genci provoke edenlerin işini kolaylaştırıyor. Geçmişin tecrübesi adına, geçmişin hatalarını çok tekrarladık. Avı, tarımı, teknolojiyi hep yaşlılar aktardı gençlere. Oysa bugün, türümüzün tarihinde ilk kez, yaşlılar gençlerden öğrenmenin arifesinde. “Gündüz Vassaf düş gücünün avukatı, düz yazımızın en özgür ruhlu kalemi...” ORHAN PAMUK

download ebook annem belkıs pdf epub

Gündüz Vassaf

Gündüz Vassaf`ın kalemiyle Annesi`nin Hikayesi. Öksüz bir Rumeli kızının Osmanlı İmparatorluğu`nun sınırlarında başlayan hayatı size gündelik yaşantının unutulmuş pek çok ayrıntısını tanıtarak bilinmeyen evlere misafir ediyor. Osmanlı, Cumhuriyet Türkiye`si ve ABD`de yüzyıla yakın süren çarpıcı bir yaşantının ışığında kadının toplumdaki yeri. İmparatorluğun son yıllarında Balkanlar`da dindar bir ailenin Türk katliamı öncesi günlük yaşantısı,Yunan işgali altında Anadolu, İstanbul`da tek başına yaşayan bir genç kadının yılları, Robert Kolej ve Üniversite`de felsefe öğrenciliği Belkıs Halim`in anılarında birer birer canlanıyor. Genç Cumhuriyet`e alışmanın acı tatlı serüvenleriyle de karşılaşıyoruz. Kitapta Çamlıca Kız Mektebi`nde jambon devrimi, çapkın kurancılar, İstanbul semalarında atılan kızlı erkekli uçak turları ve tabii başımızdan eksiz olmayan gizli polisimiz. II. Dünya Savaşı yıllarında Harvard da erkekler arasında okuyan bu tek kadının Amerika`nın akıl hastanelerinde yarım asır süren psikologluğu… Soğuk savaş yıllarında Ankara`da Amerikan askerlerinin `beyliği`, Moskova`da Türk komünistlerinin ibret verici serüvenleri.

download ebook medeniyet, kültür, sanat pdf epub

Gündüz Vassaf

“Doğaya, başka canlılara duyarlı, modernizmin hızından, tüketimin hırsından haz duymayan, hiyerarşiyi reddeden, yeni bir küresel kültür gözümüzün önünde doğmakta. Ardından türümüz uygarlığında yeni bir döneme girilecek. Teknolojideki hızlı dönüşümler gibi, içinde yaşadığımız tarih de eskisine göre hızlı değişiyor. Yeter ki, düzenin kalıcılığına koşullanmamızdan silkinebilelim.” Sadece ihtiyacımızı gidermekle yetindiğimiz “avcı-toplayıcı” günlerimizden, “kullan-at” toplumlarına geldik. Bilim ve teknikteki ilerleme sınır tanımıyor. İnsanlık sürekli “ilerleme” iddiasında. “Kültür”ler arasında yaratılan hiyerarşi pek dikkat çekmiyor, zira egemen düzen “kültür” kavramını da tekeline almış durumda. Estetik kaygıdan yoksun, haz vermekten uzak, anlaşılması güç kavramların birlikteliğinden meydana gelen bir sanat anlayışı karşısında, anlamadığı her şeye “Bu, sanat değildir” peşin hükmünü yapıştıran bir ortam söz konusu. Günümüzde kravat takmayı bile uygarlaşmak sanan insanlar var… Gündüz Vassaf, “Uçmakdere Yazıları”nı bir araya getirdiği Türkiye Sen Kimsin? ve Kimliğimi Kaybettim, Hükümsüzdür!’den sonra Medeniyet, Kültür ve Sanat’ta da insanlığın evrensel soru ve sorunlarından yola çıkarak yeni sorular soruyor, alışılagelmiş cevaplarla yetinmiyor. Medeniyet, kültür ve sanat kavramlarına değişik açılardan yaklaşarak farklı biçimde düşünme ihtimallerinin kapılarını açan Vassaf, okurunu bir kez daha sorgulamadan, düşünmeden inanmamaya çağırıyor…

download ebook sunguroğlu kaybolan elçiler pdf epub

Yavuz Bahadıroğlu

Sunguroğlu Kaybolan Elçiler romanında da merak uyandıracak esrarengiz olaylar birbiri ardına yer alır. Kahramanlarımız bu sefer, Yalova'ya giden elçilerin esrarengiz bir şekilde kaybolmalarının sırrını çözmeye çalışırlar. Tabiî birbirinden ilginç ve oldukça hareketli olaylar birbirini izler.

download ebook budala pdf epub

Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846'da yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan öykü ve romanları, çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da, o dönemde fazla ilgi görmedi. Yazar 1849'da I. Nikola'nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya'dan döndükten sonra Petersburg'da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. En önemli eserlerinden Budala 1868-1869 yıllarında Russki Vestnik dergisinde tefrika edildi. Dostoyevski bu romanında insan ruhunun labirentini çılgınlık, tutku ve hastalık prizmasında kırılan görüntüsüyle sergilemiştir.

download ebook mısır\'a doğru pdf epub

Yavuz Bahadıroğlu

Tih Sahrası... Cengiz'i, Timur'u Büyük İskender'i dize getiren uçsuz bucaksız çöl... Gündüzleri kemikleri eriten sıcaklık, geceleri ilikleri donduran soğuk... Deriyi delerek ciğerlere dolan ince kum taneleri. Fırtınalar... fırtınalar! Ve bu dünya Cehenneminin içinde bir ordu: Orduyu Hümayun. Başlarında "Ya alırım, ya ölürüm" andı ile Dersaadet'ten kopup gelen bir çığ: Yavuz Sultan Selim!... Mihnet, meşekkat, acı, zahmet! Saadete açılan kapının aşılması en zor fakat en son eşiği. İdeal yolcuları bunu aşıyorlar, Konstantiniyye surlarını aştıkları gibi. Mercidabık'a düşüyorlar. Çaldıran'a düştükleri gibi. Zafer... zafer... zafer! Ardından tevazu tümseğinin en tepe yerinde yine o padişah: Yavuz Sultan Selim. - Ben Harem-i Şerif'in hakimi değil, hadimiyim!"