download ebook hadi pdf epub

Shwetha E. George

Folktales form a vital part of every culture around the world. They play their part in preserving the essence of the culture and are often quite humorous. Set in Rajasthan, the land of brave Rajputs, Hadi is the story of a princess who values honour and courage more than her own life.

download ebook hadi's journey pdf epub

Jennifer Reed

Taken away from all he knows, Hadi is faced with decisions that no boy should ever have to make. Just nine years old, Hadi journeys to a strange land to work in a camel souk. He quickly learns that his life is no longer what it used to be. Hot and dirty conditions, a strict master and desperately missing his family make life unbearable. Yet as he works with the camels, he soon learns that many young boys become camel jockeys and enter races. Can Hadi become a famous jockey? Can he earn enough money to escape the souk and return home? Although slavery seems to be a thing of the past to most Americans, it is alive and well in other parts of the world. Child slavery is a problem. Hadi's Journey brings one such problem to light and exposes the truth about child camel jockeys in the Middle East.

download ebook panna and hadi rani pdf epub

MEETA UGRA & DINNANATH DUBE

The women of Rajasthan have always been known for their extraordinary courage. Uncompromising when it came to honour and loyalty they were ready to sacrifice their lives to uphold these virtues. This Amar Chitra Katha tells the story of Panna who sacrified her son's life to save the heir to the throne of Mewar and the story of Hadi Rana who inspired her wavering husband to fulfill his duty on the battlefield by sacrificing her own life.

download ebook hadi aşık olalım pdf epub

Perran Öncel

Merhaba Dostlar. Tüm yüreğimden, en derinden. Alın kabul edin, İsterseniz siz merhaba demeyin. Ama bir dosttan gelen merhabaya gülümseyin. Enerjimiz yayılsın böylece, Kalın sizde sevgiyle. Merhaba Dostlarım. Yayınevi: Cinius Yayınları

download ebook di̇nde peygamberi̇n (sünnet, hadi̇s) yeri̇ pdf epub

Hakkı Yılmaz

Müslüman toplumlar asırlarca gaflet; duyarsızlık içinde yaşadı. Sahiplendikleri dinin mahiyetini hiç sorgulamadı. Zannettiler ki din, Allah’ın indirdiği din idi veya Peygamber de din konusunda Allah’ın ortağı idi. Toplumlarda akletme, aklını kullanma hareketi başlayınca doğal olarak Allah, peygamber, din konuları da sorgulanmaya başladı. İşte bu nokta da din, dinin kaynağı da sorgulanmaya başladı. Dinin kaynağının sadece Allah (Kur’an, vahy) olduğu Kur’an’da görülünce bu defa peygamberin/ peygamberlerin dindeki konumu da gündeme düştü. Sorgulama başladı ve genişledi. Görüldü ki, dinde, peygamber Allah’tan da öne geçirilmiş, yaşanan din Allah’tan çok peygambere ait bir dindi. Ama bir şey daha dikkat çekiyordu; Rasülülllah zamanında din sadece Allah kaynaklı iken, asırlar sonra rivayetler ile Rasülüllah dinin ortağı yapılmış, dinde şâri (şeriat koyucu) kılınmıştı. İşte bu tespitler din ve peygamberlerin dindeki konumunun Kur’an ışığında sorgulanması zaruretini ortaya koydu. Bu konunun iyi anlaşılması için önce “din”, “halis din”, “elçinin elçi yapılmazdan evvelki durumu”, “elçilerinin görevi” ve “sünnetin ne olduğu” hususlarının bilinmesi gerekiyor. Bu hususlar ayrı ayrı ele alınıp değerlendirilmezse konu kesin olarak anlaşılamaz, dolayısıyla da mesele öğrenilemez.

download ebook hadi mengejar pencuri pdf epub

Hatta Kain Kapan

Sebagai jejaka metroseksual dan moden, jatuh cinta dengan gadis bukan seagama bagi Hadi bukan masalah. Tetapi apabila gadis itu menyuruhnya berubah, itu masalah. Perlu solat secara berjemaah di masjid setiap kali masuk waktu solat, itu lebih masalah! Dan lebih masalah lagi apabila Hadi terpaksa menjadi pemujuk orang nak bunuh diri, penyelamat bayi dibuang, bertemu mat dadah dan macam-macam lagi halangan di laluan lorong yang cukup asing baginya. Semua gara-gara Hadi ingin menjadi hero kerana mengejar pencuri gelandangan intelek berusia 12 tahun yang bersekolah hingga darjah empat sahaja! Masalahnya, masa semakin suntuk! Dan Hadi tak tahun masjid di mana!