download ebook mariotovi dediči – predurčenie pdf epub

Marja Holecyová

Jeden deň, jedno stretnutie, jeden rozhovor prevrátia život štrnásťročnej Mije z Nitry naruby. Zistí, že čarovanie, lietanie a zaklínanie nie sú len smiešne výmysly rozprávkarov. Mija v sebe objavuje výnimočnú moc a učí sa ju ovládať, no najskôr sa musí naučiť ovládať samu seba... Púšťa sa do najväčšieho dobrodružstva svojho života a netuší, že tým otvára dvere ďalším vzrušujúcim udalostiam, pretože podľa veštby len Mariotovi dediči, medzi ktorých Mija patrí, dokážu zastaviť vojnu. Začítajte sa do prvej časti slovenského fantasy románu napísaného mladou študentkou Marjou Holecyovou.

download ebook zaklínač ii meč osudu pdf epub

Andrzej Sapkowski

Druhá poviedková kniha jedného z najlepších autorov fantasy na svete! Meč osudu, brilantná fantasy Andrzeja Sapkowského, je plný tajomna a dobrodružstva. Geralt je sympatický bojovník proti zlu a všetkým jeho prejavom, pomáha ľuďom v zápase s temnotami a prikláňa sa zásadne na stranu rozumu, poznania a rešpektu voči prírode. Či už ide o boj s nebezpečným dopplerom, bytosťou schopnou meniť podobu podľa vybraného objektu, dobrodružstvo s morskou pannou, alebo o výpravu do Brokilonu, zázračného lesa dryád, v ktorom Geralt zachraňuje dievča Ciri, Zaklínač je pripravený konať. A hoci všade hlása odovzdanosť osudu, zároveň zdôrazňuje aktívnu úlohu človeka pri jeho napĺňaní. Jeho odkaz znie: „Meč osudu má dve ostria. Jedným si ty.“

download ebook zaklínač v krst ohňom pdf epub

Sapkowski Andrzej

Geralt si lieči zranenia z Thaneddu u dryád v magickom lese Brokilone, keď sa od lukostrelkyne Milvy dozvie, že Ciri je vo veľkom nebezpečenstve. Spolu s Blyskáčom, čiernym rytierom Cahirom a tajomným upírom Regisom sa vydajú princeznej na pomoc. Cisár Emhyr var Emreis chystá svadbu s cintrijskou princeznou Cirillou, aby sa podľa starého proroctva stal pánom celého Severu. Namiesto Ciri mu podstrčia nepravú princeznú. Cisár zámenu odhalí, no pokračuje v prípravách na svadbu. Pravdu však zistí aj Dijkstrova tajná služba a tajná lóža čarodejok. Geralt o nastrčenej princeznej nič nevie a ponáhľa sa Ciri oslobodiť. Prebíja sa cez územie, kde zúri vojna, a zatiaľ Ciri – po krkolomnom úteku z ostrova Thanedd – blúdi po ďalekej púšti spolu s lúpežníckou bandou Potkanov, nadviaže nezvyčajný ľúbostný vzťah a jej život často visí na vlásku...

download ebook zaklínač vii pani jazera pdf epub

Sapkowski Andrzej

"Pradávny had Uroboros si zahryzol do vlastného chvosta – kruh sa uzavrel. Niečo sa skončilo a niečo sa začína..." Veľkolepé finále fenomenálnej ságy prichádza Po dlhom čase búrlivých dobrodružstiev sa Ciri zdá, že zakotvila v bezpečí, no čoskoro zistí, že je opäť v smrteľnom nebezpečenstve. S pomocou jednorožcov sa usiluje ujsť z kráľovstva elfského Ľudu Jelší a pri blúdení v nekonečnej špirále časov a priestorov sa napokon ocitne v zámku čarodeja Vilgefortza, kde je uväznená aj Yennefer. Čoskoro tam dorazí aj Geralt a vrhne sa do krutého súboja s čarodejom. Napokon sa všetci traja stretnú na pozadí krvavého vojnového konfliktu a nevyhnutných osobných obetí.

download ebook mariotovi dediči – blúdenie pdf epub

Marja Holecyová

Veštba, ktorá zmenila život Mariotových dedičov, sa začína napĺňať. Mija a Miseag stoja pred súdom za to, že vnikli do tajnej Komory ľubietovského čarodejníckeho klanu. Súd však preruší nečakaná udalosť, ktorá dedičov zavedie na ďalšiu dobrodružnú cestu. V tajomných lesoch musia čeliť novým nebezpečenstvám – útokom orlajov aj vodných ľudí –, až sa napokon dostanú do legendárnej Maettregie. Pomôže to Miji lepšie pochopiť jej poslanie v čarodejnom svete? Odhalí Miseag podstatu Knihy odpovedí a dosiahne s jej pomocou to, po čom túži? Podarí sa tým dvom napokon v bezpečí vrátiť do svojich klanov? A akú úlohu v tom všetkom zohrá obávaný Marioto? Druhá časť fantasy série od mladej slovenskej autorky prináša strhujúce rozprávanie o mágii a čarodejných svetoch na Slovensku.

download ebook eragon pdf epub

Christopher Paolini,Zdenka Buntová

Jeden chlapec, jeden drak, svet dobrodružstva. Fantasy bestseller Eragon z pera pätnásťročného Christophera Paoliniho, ktorý nadchol milióny čitateľov po celom svete. Rozpráva príbeh chudobného farmárskeho chlapca, ktorý nájde v Dračích horách modrý kameň. Z neho sa vyliahne dračie mláďa Zafira a spolu sa vydajú na nebezpečnú cestu Kráľovstvom ovládaným kráľom, ktorého zlo nepozná hraníc. Dokáže Eragon naplniť svoje predurčenie a prevziať bremeno legendárnych Dračích jazdcov? Osud krajiny možno leží práve v jeho rukách... Prvý diel série Odkaz Dračích jazdcov.

download ebook gestapo mars pdf epub

Victor Gischler

Carter Sloan is a trained assassin—the best there is, pulled out of cryogenic sleep whenever an assignment demands his skills. So when he’s kept in the deep freeze for 258 years, he’s seriously pissed off. Yet his government needs him, to hunt down the enemy known as the Daughter of the Brass Dragon. The future of the galaxy-spanning Reich depends on it, so Sloan is off—screwing, swearing, and shooting his way across interstellar space. lt’s action, adventure, and disgusting gelatinous aliens as only Victor Gischler can create them.

download ebook lovely trigger pdf epub

R.K. Lilley

BOOK THREE: TRISTAN & DANIKA THE IMPACT Tristan hit rock bottom, and no one felt the impact harder than Danika. She was forced to see, in the most brutal of ways, that love does not conquer all. Bruised, bloody, and broken she had to walk away. THE AFTERMATH Picking up the pieces of your life after a tragedy is a daunting prospect, and that’s considering you still own all of the pieces. But what if you don’t? What if someone else owns those pieces, and those pieces are a part of your soul? You dig deep and work with what you’ve got. That’s what Danika told herself and believed, every single day, for years. Tristan and Danika’s love had failed every test that life had thrown at them. She couldn’t forget that, not for one second. And if those tests had been overly harsh, well, she wasn’t one to wallow in self-pity. The failure was the thing she had to focus on. The failure was the lesson. She had no intention of working so hard to make it out of hell without learning that lesson well. THE REUNION Over six years after the night that changed everything, Danika finds herself forced to spend the weekend constantly in Tristan’s company, as they attend the wedding of two of their dearest friends. It’s been long enough that she feels they can be friendly again without it destroying her peace of mind, but just a small amount of time in his presence has her remembering something she had forced herself to forget: There’d been a reason she’d gone through hell with this man, for this man, some true good to precede the bad. She shocks herself by quickly giving in to a hunger that she never imagined could still consume her. Even the best intentioned denial has a breaking point. THE HARSH REALITY After everything that’s happened, the rise and the fall, the pain and the aftermath, can these two navigate the waters of acute regret, survive the trials of coming face to face with all that they have lost, and find the strength to try again? This book is intended for readers 18 and up.

download ebook prom and prejudice pdf epub

Elizabeth Eulberg

From the much-buzzed-about author of THE LONELY HEARTS CLUB (already blurbed by Stephenie Meyer, Lauren Myracle, and Jen Calonita), a prom-season delight of Jane Austen proportions. It is a truth universally acknowledged, that a single girl of high standing at Longbourn Academy must be in want of a prom date. After winter break, the girls at the very prestigious Longbourn Academy become obsessed with the prom. Lizzie Bennet, who attends Longbourn on a scholarship, isn't interested in designer dresses and expensive shoes, but her best friend, Jane, might be - especially now that Charles Bingley is back from a semester in London. Lizzie is happy about her friend's burgeoning romance but less than impressed by Charles's friend, Will Darcy, who's snobby and pretentious. Darcy doesn't seem to like Lizzie either, but she assumes it's because her family doesn't have money. Clearly, Will Darcy is a pompous jerk - so why does Lizzie find herself drawn to him anyway?

download ebook my super sweet sixteenth century pdf epub

Rachel Harris

"Fresh and funny, Harris's detail-rich writing makes for a truly charming debut novel." —Holly Schindler, author of Playing Hurt On the precipice of her sixteenth birthday, the last thing lone wolf Cat Crawford wants is an extravagant gala thrown by her bubbly stepmother and well-meaning father. So even though Cat knows the family's trip to Florence, Italy, is a peace offering, she embraces the magical city and all it offers. But when her curiosity leads her to an unusual gypsy tent, she exits . . . right into Renaissance Firenze. Thrust into the sixteenth century armed with only a backpack full of contraband future items, Cat joins up with her ancestors, the sweet Alessandra and protective Cipriano, and soon falls for the gorgeous aspiring artist Lorenzo. But when the much-older Niccolo starts sniffing around, Cat realizes that an unwanted birthday party is nothing compared to an unwanted suitor full of creeptastic amore. Can she find her way back to modern times before her Italian adventure turns into an Italian forever? The My Super Sweet Sixteenth Century series is best enjoyed in order. Reading Order: Book #1 My Super Sweet Sixteenth Century Book #2 A Tale of Two Centuries Book #3 My Not So Super Sweet Life

download ebook a tale of two centuries pdf epub

Rachel Harris

A Tale of Two Centuries by Rachel Harris Alessandra D'Angeli is in need of an adventure. Tired of her sixteenth-century life in Italy and homesick for her time-traveling cousin, Cat, who visited her for a magical week and dazzled her with tales of the future, Alessandra is lost. Until the stars hear her plea. One mystical spell later, Alessandra appears on Cat's Beverly Hills doorstep five hundred years in the future. Surrounded by confusing gadgets, scary transportation, and scandalous clothing, Less is hesitant to live the life of a twenty-first century teen...until she meets the infuriating—and infuriatingly handsome—surfer Austin Michaels. Austin challenges everything she believes in...and introduces her to a world filled with possibility. With the clock ticking, Less knows she must live every moment of her modern life while she still can. But how will she return to the drab life of her past when the future is what holds everything she's come to love?

download ebook the vespertine pdf epub

Saundra Mitchell

It’s the summer of 1889, and Amelia van den Broek is new to Baltimore and eager to take in all the pleasures the city has to offer. But her gaiety is interrupted by disturbing, dreamlike visions she has only at sunset—visions that offer glimpses of the future. Soon, friends and strangers alike call on Amelia to hear her prophecies. However, a forbidden romance with Nathaniel, an artist, threatens the new life Amelia is building in Baltimore. This enigmatic young man is keeping secrets of his own—still, Amelia finds herself irrepressibly drawn to him. When one of her darkest visions comes to pass, Amelia’s world is thrown into chaos. And those around her begin to wonder if she’s not the seer of dark portents, but the cause. This book features a teaser chapter from Saundra Mitchell’s third novel, The Springsweet.

download ebook desires of the dead pdf epub

Kimberly Derting

The missing dead call to Violet. They want to be found. Violet can sense the echoes of those who've been murdered—and the matching imprint that clings to their killers. Only those closest to her know what she is capable of, but when she discovers the body of a young boy she also draws the attention of the FBI, threatening her entire way of life. As Violet works to keep her morbid ability a secret, she unwittingly becomes the object of a dangerous obsession. Normally she'd turn to her best friend, Jay, except now that they are officially a couple, the rules of their relationship seem to have changed. And with Jay spending more and more time with his new friend Mike, Violet is left with too much time on her hands as she wonders where things went wrong. But when she fills the void by digging into Mike's tragic family history, she stumbles upon a dark truth that could put everyone in danger.

download ebook the ethical project pdf epub

Philip Kitcher

Instead of conceiving ethical commands as divine revelations or as the discoveries of brilliant thinkers, we should see our ethical practices as evolving over tens of thousands of years, as members of our species have worked out how to live together and prosper. Here, Kitcher elaborates his radical vision of this millennia-long ethical project.

download ebook the first kiss hypothesis pdf epub

Christina Mandelski

Nora Reid believes scientific laws control everything, even love. With her grandparents’epic first kiss story cemented in her brain, Nora develops a hypothesis she’s determined to prove:for each person in the world, there is exactly one other person, and at first kiss, they’ll experience an immediate and intense reaction. But after four years of zero-reaction kisses, she comes up with a new theory: maybe that pesky crush on her stunningly hot best friend Eli Costas is skewing her results. She needs to get rid of him, and fast. Eli Costas is an injury-prone lacrosse star with a problem—the one chance he had at winning over the girl next door resulted in the most epically sucktastic first kiss ever. And now she’s...trying to get rid of him? Hell no. It’s time to disprove her theory and show her exactly what she’s missing. Game. On. Disclaimer: This book contains a stunningly hot lacrosse player who isn’t above playing dirty to win over the stubborn girl-next-door of his dreams.

download ebook hunting kat pdf epub

Kelley Armstrong

A riveting stand-alone short story from bestselling author Kelley Armstrong. Kat is a sixteen-year-old vampire, and she's not too happy about it. After an experiment-gone-wrong and a bullet to the heart, she now hungers for human blood, and the worst part about that is the guilt. But guilt isn't the only thing stressing her. Kat is being hunted by the Edison Group, a dangerous Cabal that is responsible for her undead state. Kat is running out of places to hide, and she has no one to turn to—until she meets Chad and Neil. They're on the run like she is, and they offer to help Kat against their common enemy. But the boys aren't all that they seem, and for Kat, deciding whether to trust them may be a matter of life or death. Set in the world of Kelley Armstrong's New York Times bestselling Darkest Powers and Darkness Rising series, "Hunting Kat" will leave you on the edge of your seat and thirsting for more.

download ebook the geography of frontiers and boundaries (routledge library editions: political geography) pdf epub

J. R. V. Prescott

This book, originally published in 1986, shows the importance of geography in international power politics and shows how geopolitical thought influences policy-making and action. It considers the various elements within international power politics such as ideologies, territorial competition and spheres of influences, and shows how geographical considerations are crucial to each element. It considers the effects of distance on global power politics and explores how the geography of international communication and contact and the geography of economic and social patterns change over time and affect international power balances.

download ebook morality of the past from the present perspective pdf epub

Vasil Gluchman

The monograph is divided into four parts. The work starts with Preface in which Vasil Gluchman presents socio-political, socio-cultural and ideological context of the first half of the twentieth century and the situation in Slovakia (and Central Europe) in this historical period, placing this monograph and the works of individual contributors into the context of the given era. The first part deals with philosophical and ethical issues arising from the examination of morality at the end of the 19th century and the beginning of the 20th century. This part creates the methodological starting point for the examinations presented in the next three parts of the monograph. The second part focuses on the development of philosophical and ethical reflection of morality in Slovakia in the given era. The third part examines socio-political and professional-ethical aspects of the development and functioning of morality in Slovakia in the first half of the 20th century. Reflections of morality in Slovakia in the Slovak literature of the first half of the 20th century are the object of interest in the fourth part of the monograph.

download ebook free will and continental philosophy pdf epub

David Edward Rose

Free Will and Continental Philosophy explores the concepts of free-will and self-determination in the Continental philosophical tradition. David Rose examines the ways in which Continental philosophy offers a viable alternative to the hegemonic scientistic approach taken by analytic philosophy. Rose claims that the problem of free-will is only a problem if one makes an unnecessary assumption consistent with scientific rationalism. In the sphere of human action we assume that, since action is a physical event, it must be reducible to the laws and concepts of science. Hence, the problematic nature of free will raises its head, since the concept of free will is intrinsically contradictory to such a reductionist outlook. This book suggests that the Continental thinkers offer a compelling alternative by concentrating on the phenomena of human action and self-determination in order to offer the truth of freedom in different terms. Thus Rose offers a revealing investigation into the appropriate concepts and categories of human freedom and action.

download ebook no mistakes! pdf epub

Madisyn Taylor,Sunny Dawn Johnston,HeatherAsh Amara

Have you ever wondered if there was any truth to the adage, “Everything happens for a reason”? Wonder no more. This is the book that demonstrates the truth in that old piece of conventional wisdom. Madisyn Taylor, Sunny Dawn Johnston, Heather Ash and twenty other motivational and inspirational authors and speakers explore how synchronicities, blessings, and miracles can be found even in the most seemingly daunting circumstances. Written from the perspective that every experience that you have is designed to be an opportunity for growth, No Mistakes contains over twenty-five uplifting chapters, each contributed by a different author. Each story demonstrates in concretely how what appear to be dire circumstances are ultimately opportunity for blessings. Drawing on situations ranging from financial hardship, divorce, and even death of a loved one, these accounts leave no doubt that even in the darkest moments of our lives, a divine hand is at work. For anyone traveling a rough road or experiencing difficulties, this will provide the fortitude to move ahead. There is indeed a silver lining behind every dark cloud.

download ebook a knight\'s own book of chivalry pdf epub

Geoffroi de Charny

On the great influence of a valiant lord: "The companions, who see that good warriors are honored by the great lords for their prowess, become more determined to attain this level of prowess." On the lady who sees her knight honored: "All of this makes the noble lady rejoice greatly within herself at the fact that she has set her mind and heart on loving and helping to make such a good knight or good man-at-arms." On the worthiest amusements: "The best pastime of all is to be often in good company, far from unworthy men and from unworthy activities from which no good can come." Enter the real world of knights and their code of ethics and behavior. Read how an aspiring knight of the fourteenth century would conduct himself and learn what he would have needed to know when traveling, fighting, appearing in court, and engaging fellow knights. Composed at the height of the Hundred Years War by Geoffroi de Charny, one of the most respected knights of his age, A Knight's Own Book of Chivalry was designed as a guide for members of the Company of the Star, an order created by Jean II of France in 1352 to rival the English Order of the Garter. This is the most authentic and complete manual on the day-to-day life of the knight that has survived the centuries, and this edition contains a specially commissioned introduction from historian Richard W. Kaeuper that gives the history of both the book and its author, who, among his other achievements, was the original owner of the Shroud of Turin.

download ebook radiance pdf epub

Alyson Noël

Riley has crossed the bridge into the afterlife—a place called Here, where time is always Now. She has picked up life where she left off when she was alive, living with her parents and dog in a nice house in a nice neighborhood. When she's summoned before The Council, she learns that the afterlife isn't just an eternity of leisure. She's been assigned a job, Soul Catcher, and a teacher, Bodhi, a possibly cute, seemingly nerdy boy who's definitely hiding something. They return to earth together for Riley's first assignment, a Radiant Boy who's been haunting a castle in England for centuries. Many Soul Catchers have tried to get him to cross the bridge and failed. But all of that was before he met Riley . . . Radiance is the first book in the Riley Bloom series from bestselling author Alyson Noël.

download ebook the dark and hollow places pdf epub

Carrie Ryan

There are many things that Annah would like to forget: the look on her sister's face before Annah left her behind in the Forest of Hands and Teeth, her first glimpse of the Horde as they swarmed the Dark City, the sear of the barbed wire that would scar her for life. But most of all, Annah would like to forget the morning Elias left her for the Recruiters. Annah's world stopped that day, and she's been waiting for Elias to come home ever since. Somehow, without him, her life doesn't feel much different than the dead that roam the wasted city around her. Until she meets Catcher, and everything feels alive again. But Catcher has his own secrets. Dark, terrifying truths that link him to a past Annah has longed to forget, and to a future too deadly to consider. And now it's up to Annah: can she continue to live in a world covered in the blood of the living? Or is death the only escape from the Return's destruction? From the Hardcover edition.

download ebook tempestuous pdf epub

Lesley Livingston

"I don't love Sonny Flannery." That's the lie Kelley Winslow told to protect the boy she loves from a power he doesn't know he possesses. Devastated, Sonny retreats—to a haven for Lost Fae that's hidden deep underneath New York City. But Kelley's not about to let things end in heartbreak. To get Sonny back, she's got to find out who's after his magick—and how to use her own. She's got to uncover who's recruiting Janus Guards to murderously hunt innocent Faerie. She's got to help rebuild the shattered theater company she called family. And she's got to do it all without getting dangerously distracted by the Fennrys Wolf, whose legendary heart of stone seems to melt whenever he's around Kelley. The intrigue and romance that began with Wondrous strange and Darklight come to a stormy head in Tempestuous, the breathtaking conclusion to Lesley Livingston's ravishing urban Faerie trilogy.